هنرستان پسرانه فنی و حرفه ای باقرالعلوم (ع) اداره آموزش و پرورش منطقه 7 تهران

      

   

هنرستان باقرالعلوم با هدف ایجاد زمینه برای شکوفایی استعداد های دانش آموزان، ایجاد محیطی تربیتی و مناسب رشد و بالندگی، ازبین بردن دغدغه خاطر اولیا از نظر امور آموزشی و اخلاقی، ایجاد محیط مبتنی بر روابط سالم و دوطرفه بین دبیران، کادر آموزشی - انضباطی و تربیتی با دانش آموزان و اولیا محترم، احترام متقابل بین اولیا و دانش آموزان و ارزش نهادن به پیشنهادات منطقی و معقول آنان و... تاسیس گردید.

 

       

   

راه اندازی شرکت تعاونی آموزشگاهی در هنرستان (در شرف تاسیس)

شرکت تعاونی آموزشگاهی باقرالعلوم (ع)

فعالیت های تیمی و همکاری دانش آموزان درکنار یکیدیگر از جمله مواردی است که همیشه مورد بحث بوده است ، چراکه افراد در این گونه محیط ها است که یاد میگیرند چگونه نقد پذیر باشند ، به نظرات هم احترام بگزارند از همدیگر بیاموزند و با برنامه ریزی و کمک یکیدیگر به هدف خود برسند.
در واقع تعاونی مکانی است که در آن دانش آموزان شیوه مشارکت در فعالیت های گروهی عملاً به دانش آموزان آموخته می شود و حس تعاون به صورت بنیادی در ذهن نوجوانان جای گرفته و در باروری ابعاد سازنده شخصیت آنان تأثیر بسزایی خواهد داشت.

در این گونه شرکت ها دانش آموزان خود مالک و سهامدار شرکت می باشند، ضمن اینکه این تعاونی ها کالای مورد نیاز اعضا را نیز با حداقل قیمت و با کیفیت مناسب تأمین و از خرید بی رویه دانش آموزان از منابع غیرمجاز و غیر بهداشتی نظیر دست فروش ها جلوگیری می نماید. سود حاصل از فعالیت های اقتصادی عیناً بین اعضا تقسیم می شود و بدین طریق هر دانش آموز از مزایای همکاری و کمک به دیگران نیز بهره مند می گردند.

هدف اصلی از تشکیل این تعاونی ها، آموزش و ترویج اصول و مفاهیم تعاون در بین دانش آموزان و تشویق آنان به همکاری و همیاری با یکدیگر و شرکت در کارهای گروهی و رشد حس مسئولیت پذیری و احترام به رأی و نظر دیگران و همچنین آشنایی با راه اندازی کسب و کار و درآمدزایی توسط خود دانش آموزان است.

مهمترین اهداف تعاونی های آموزشگاهی:

  1. ترویج روحیه همکاری متقابل، همفکری و انجام خدمات گروهی.
  2. آموزش و ایجاد روحیه مشارکت و مداخله گری فعال در امور اجتماعی و اقتصادی.
  3. آموزش و تقویت مهارت در زمینه ی چگونگی تصمیم گیری درست و به هنگام.
  4. آشنایی با قوانین و مقررات و پیروی از آن ها.
  5. ایجاد توانایی جلب اعتماد در دیگران.
  6. فعالیت در قالب همکاری های جمعی و تامین مالی جمعی (crowd founding) .
  7. تأمین ملزومات و کالاهای مورد نیاز مصرفی دانش آموزان از جمله خوراک، پوشاک، لوازم التحریر، با قیمت کمتر از بازار و با کیفیت مناسب تر.
  8. برنامه ریزی و اجرای فعالیت های فوق برنامه، کنکوری ، تأمین ملزومات اولیه مدرسه، تجارب محدود و کاملاً هدایت شده درون آموزشگاهی و همانند آن ها گسترش یابد.
  9. آموزش علمی مدیریت و چگونگی تصمیم گیری صحیح و آشنایی تدریجی با مباحث برنامه ریزی و اداره سازمان های اقتصادی و اجتماعی کوچک توسط دانش آموزان و نیز آشنایی با مقررات و قوانین کار و فعالیت همچنین لزوم تبلیغات از قانون توسط آن ها به عنوان یک باور، انجام فعالیت های اقتصادی و واگذاری فعالیت های غیر آموزشی.
  10. ایجاد نگرش کارآفرینی و خوداشتغالی در بین دانش آموزان به جای کارمندی

هنرجویان هنرستان باقرالعلوم ، اولیا ، همکاران آموزشی و اجرایی و همچنین اعضای انجمن فارغ التحصیلان میتوانند جهت عضویت فرم های پیوست این مطلب را دانلود نموده و پس از تکمیل نمودن برای همه روزه و در ساعات اداری به دفتر تعاونی در هنرستان مراجعه کنند .

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...

    

هنرستان ها زمینه مناسبی برای فرهنگ سازی تفکر کارافرینی در کشور است که در همین راستا توجه به رشته های فنی وحرفه ای جهت مهارت آموزی دانش آموزان از سیاست های راهبردی وزارت آموزش و پرورش می باشد.

رئیس اداره فنی حرفه ای و آموزش های مهارتی اداره کل آموزش و پرورش استان با بیان اینکه اشتغال جوانان مهم ترین دغدغه مسئولان کشور در شرایط کنونی است گفت: طبق ارزیابی های صورت گرفته زمنیه اشتغال زایی و کارآفرینی در رشته های فنی و حرفه ای بیش از رشته های نظری است.

   

    

آئین نامه آموزشی و شرایط فارغ التحصیلی هنرجویان

 

قبولی در پایه دوم

1 -  دانش آموزان پایه دوم مردودی ندارند . و چنانچه در درس یا دروسی نمره سالانه کمتر از حد نصاب قبولی (10یا 12) کسب نمایند می توانند در امتحانات شهریور ماه شرکت کنند تا نمره حد نصاب قبولی را کسب کنند. اما در هر حال به پایه سوم راه می یابند.

2 -  چنانچه دانش آموزان پایه دوم پس از امتحانات شهریور ماه موفق به کسب نمره حد نصاب قبولی در درس یا دروسی نگردد، می بایستی دروس سال سوم را انتخاب نماید ( به سال سوم وارد شده ) و در تابستان و دی ماه  سال سوم دروس باقیمانده از پایه دوم را انتخاب واحد نموده و بگذراند

 

قبولی در درسهای غیر نهایی سال سوم

1 -  پس از برگزاری امتحانات پایانی نوبت دوم (خرداد) زمانی  هنرجو در هر یک از درس های غیر نهایی قبول شناخته می شود که نمره سالانه وی در هر درس کمتر از حد نصاب قبولی (10یا 12) آن درس نباشد .

2 -  دانش آموزی که پس  از  امتحانات  نوبت  دوم شرایط قبولی را در درس یا درس هاییرا  احراز نکند و یا  درسهایی  از  سا لهای  قبل  وی  باقیماند ه باشد می تواند در امتحانات همان دروس در شهریور و یا دی ماه شرکت کند و نمره قبولی را دریافت کند .